Informacje

Skierniewicka Policja apeluje do kierowców o ostrożną jazdę!

W miniony weekend na skierniewickich drogach doszło do jednego wypadku i 14 kolizji drogowych. W związku z panującymi mrozami i niekorzystnymi warunkami drogowymi apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę.

Miniony weekend (15-17 styczeń) był trudny dla kierowców. Temperatura spadła do minus 20, a drogi były zaśnieżone i oblodzone. Od piątku do niedzieli doszło do jednego  wypadku drogowego i 14 kolizji. Wypadek miał miejsce na skierniewickim odcinku autostrady A-2 w sobotę po godzinie 16.00. Kierujący Mercedesem (typu laweta) 30 letni obywatel Ukrainy niedostosował prędkości jazdy do warunków drogowych i wpadł w poślizg po czym uderzył przodem pojazdu w tył naczepy pojazdu Scania, którym kierował 51 letni mieszkaniec województwa podlaskiego. W wyniku zdarzenia pasażer pojazdu Mercedes siedzący na tylnym siedzeniu doznał obrażeń nogi oraz urazu głowy. Po udzieleniu pomocy medycznej został przewieziony do Szpitala w Grodzisku Mazowieckim. Czynności w tej sprawie będą prowadzone przez skierniewickich policjantów.

Ponadto w niedzielę policjnaci w godzinach wieczorowych i nocnych w rejonie autostrady A2 udzielili pomocy kilku kierowcom których pojazdy ze względu na warunki atmosferyczne odmówiły posłuszeństwa.  

Kolizje drogowe głównie miały miejsce na terenie miasta Skierniewice i w dużej mierze były wynikiem niedostosowania prędkości do warunków drogowych przez kierujących. W tym przypadku były to tylko straty materialne.

Apelujemy o ostrożność!

Pamiętajmy o tym, że zimą, z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, częste opady śniegu, jazda staje się trudniejsza, nawet na oświetlonych ulicach. Śliska nawierzchnia sprawia, że zbyt gwałtowne wciśnięcie hamulca może zakończyć się poślizgiem.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

- przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy); Odśnieżajmy swój pojazd i zadbajmy o dobrą widoczność pozbywając się ze wszystkich szyb szronu.

- przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;

- w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;

- przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że w ziemie warunki mogą bardzo szybko się zmienić - topniejący za dnia śnieg za chwilę może zmienić się w lód;

- pamiętajmy o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna na oblodzonej nawierzchni nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Dodatkowym utrudnieniem zimą (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację, o czym warto również pamiętać poruszając się po drogach.

Bardzo ważne jest aby w pojazd posiadał opony zimowe - to w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.

(źródło: policja.pl)