Informacje

"Kręci mnie bezpieczeństwo" - bezpiecznie na słońcu.

Głównym celem akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo", którą zainaugurował w czerwcu minister Mariusz Błaszczak, jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. W najbliższych miesiącach funkcjonariusze służb podległych MSWiA będą spotykali się z młodzieżą i przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas m.in. jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą czy górskich wycieczek.

Bezpiecznie na słońcu

 

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

 1. Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu

 2. Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne

 3. Unikaj wysiłku w pełnym słońcu

 4. Chroń się w cieniu w godzinach południowych

 5. Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne

 

Opalanie

  • Wybór miejsca do leżakowania musi być bezpieczny, zgodny z wymogami otoczenia

  • Nie rozkładaj pledów na wydmach

  • Opalaj się w ruchu

  • Jeśli opalasz się po raz pierwszy, skróć czas przebywania w stroju plażowym do minimum, potem włóż koszulkę (może zapobiec oparzeniom)

  • Skorzystaj z przykrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych

 

Oparzenia słoneczne

W razie znacznego bólu lub wystąpienia pęcherzy, trzeba zwrócić się do lekarza Stosowanie kremów przeciwzapalnych z zawartością kortykosteroidów przyspieszy gojenie się skóry. Z naturalnych sposobów łagodzenia oparzeń słonecznych można polecić okłady z kefiru lub jogurtu. Nie wolno wychodzić na słońce, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.

 

 

Udar słoneczny

Pierwszym jego objawem jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłość a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce. Kładziemy go w pozycji półleżącej, kładziemy zimny kompres lub owijamy ciało zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Podajemy (tylko osobie przytomnej) napoje, najlepiej wodę, sok owocowy lub pomidorowy. Osoba ta powinna być zbadana przez lekarza.

 

 

 

Zwiększona czujność połączona z wyobraźnią i spostrzegawczością niejednokrotnie oszczędzi niepotrzebnych kłopotów ale przede wszystkim uratuje zdrowie i życie.

 

 

 

PAMIĘTAJ !!! WAŻNE TELEFONY!!!!

 • 112- telefon alarmowy służb ratowniczych

 • 997-telefon alarmowy Policji

 • 998- telefon alarmowy Straży Pożarnej

 • 999- telefon alarmowy Pogotowia ratunkowego