Informacje

Zatrzymaj się i żyj - czyli o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych

Jadąc samochodem powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Najczęściej jedziemy sami, ale często podróżują z nami najbliżsi - dzieci, rodzice, nasi znajomi. Wtedy to od nas zależy ich bezpieczeństwo. Na przejazdach kolejowych powinniśmy szczególnie uważać, bo w przypadku zderzenia samochodu z pociągiem, auto nie ma żadnych szans, a wypadki takie należą do najtragiczniejszych.


Na przejazdach kolejowych stosujmy się do hasła: ZATRZYMAJ SIĘ I ŻYJ.


Pamiętajmy:
Zbliżając się do przejazdu kolejowego powinniśmy zwracać uwagę na to co dzieje się na drodze. Gdy dojeżdżamy do przejazdu i widzimy przed nami sznur stojących samochodów, zatrzymajmy się przed rogatkami. Wjechać możemy tylko wtedy, gdy możliwe jest jego bezpieczne opuszczenie.

Nie wolno wjeżdżać na przejazd kolejowy, gdy opuszczane są rogatki, a na sygnalizatorze jest czerwone światło. Wjazd na przejazd po przejechaniu pociągu jest możliwy wtedy, gdy rogatki całkowicie zostaną podniesione oraz zgaśnie czerwone światło na sygnalizatorze. W sytuacjach, gdy kierowcy nie stosują się do tych przepisów, w związku z popełnionym wykroczeniem mogą zostać ukarani mandatem w wysokości do 500 złotych i mogą otrzymać od 4 do 6 punktów karnych.

(KGP, KMP Wrocław)