Informacje

Wyjątkowa lekcja historii - Ogólnopolskie Warsztaty OKM 1940

14 marca 2018 roku o godz. 11:00 w Skierniewicach, na auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej kadra naukowa, pedagogiczna, studenci uczelni, uczniowie klas mundurowych ze skierniewickiego terenu, policjanci i pracownicy komendy uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii – Ogólnopolskich Warsztatach OKM 1940. Ich inicjatorem jest Jarosław Olbrychowski – Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi.

Warsztaty patriotyczno-historyczne odnosiły się do historii Policji Państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej.  Skierowane były w szczególności do uczniów klas mundurowych, studentów, funkcjonariuszy Policji oraz osób zainteresowanych historią Policji Państwowej II RP, Policji Województwa Śląskiego, okresu międzywojennego, losami policjantów zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej i powrotem do etosu służby policyjnej.

Głównym punktem spotkania było wystąpienie Prezesa  Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego, który z ogromną pasją opowiadał o losach policjantów II RP, o etosie zawodu policjanta dawniej i dzisiaj, prezentując przy tym wiele ciekawych historycznych faktów i fotografii. W trakcie warsztatów zaproszeni goście mieli okazję poznać tragiczną historię polskich jeńców wojennych, przetrzymywanych w obozach Ostaszków, Kalinin i Miednoje – miejsca nierozerwalnie łączące się z etosem służby funkcjonariuszy PP. Prezes Jarosław Olbrychowski wskazywał, że pomimo upływu czasu, najwyższe wartości pozostają dla funkcjonariuszy niezmienne. Dlatego też zawód policjanta zawsze powinien być odbierany jako odpowiedzialna, ale jednocześnie zaszczytna służba na rzecz społeczeństwa. Po zakończeniu swojej prelekcji Prezes przekazał na ręce Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Skierniewicach mł. insp. Moniki Hurko -Nesterowicz Certyfikat Ambasadora OKM 1940 - propagowanie etosu Policji Państwowej.
Równie interesującym elementem spotkania była również prezentacja repliki munduru funkcjonariusza Policji Państwowej przez przedstawiciela Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji sierż. szt. Karola Woldana.
Dodatkowo w szacunku i dbałości o pielęgnowanie wartości lokalnych, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Skierniewicach mł. insp. Monika Hurko-Nesterowicz, przedstawiła gościom prezentację na temat historii Policji Państwowej w Skierniewicach. Na zakończenie uzupełnieniem spotkania była prezentacja dzielnicowej st. sierż. Ilony Brugger-Majewskiej na temat współczesnej służby w policji i możliwości wstąpienia w policyjne szeregi.