Informacje

Noś odblaski - to, że widzisz kierowcę nie znaczy, że on widzi Ciebie

Policjanci propagują noszenie odblasków, kiedy tylko istnieje sposobność. W drugiej połowie września i na początku października 2019 roku policjanci w ramach akcji „Odblaskowy pierwszak” spotykają się z dziećmi w szkołach podstawowych i omawiając tematy związane z bezpieczeństwem na drodze, w domu, czy w szkole rozdają odblaskowe opaski i breloczki. W działania po raz kolejny włączył się Skierniewicki Oddział WORD w Łodzi.

Kierowca – gdy jest ciemno - widzi pieszego ubranego w szary jesienny strój dopiero z odległości około 20 - 30 m. Jaśniejsza odzież sprawia, że ten dystans wzrasta, ale zaledwie do około 50 m.

Za to jeden - nawet mały – ale noszony prawidłowo element odblaskowy – opaska, zawieszka, naszywka na odzieży  sprawia, że osobę taką widać z dużo większej odległości nawet 200 m. Prawidłowo noszony – oznacza, że powinien być on umiejscowiony na miejscach ruchomych – np. na nadgarstku, nodze. Kiedy oświetlony odblask „porusza się” wiadomo, że idzie lub jedzie człowiek.  

Noszenie odblasków pozwala na odpowiednio wczesne zmniejszenie prędkości, bezpieczne ominięcie pieszego i w konsekwencji uniknięcie potrącenia.

Skierniewiccy policjanci przy różnych okazjach do spotkań ze społeczeństwem rozdają odblaskowe gadżety. Pikniki, spotkania z dziećmi w szkołach i przedszkolach, nagrody w konkursach – każda okazja do wręczenia odblasku i -  być może– uratowania czyjegoś życia jest dobra.  

W drugiej połowie września i na początku października 2019 roku policjanci w ramach akcji „Odblaskowy pierwszak” spotykają się z dziećmi w szkołach podstawowych i omawiając tematy związane z bezpieczeństwem na drodze, w domu, czy w szkole rozdają odblaskowe opaski i breloczki. W działania po raz kolejny włączył się Skierniewicki Oddział Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi.