Trwa akcja "Nie ufaj obcemu" - Informacje - Komenda Miejska Policji w Skierniewicach

Informacje

Trwa akcja "Nie ufaj obcemu"

Nie ufaj obcym – to nazwa akcji edukacyjno-profilaktycznej prowadzonej przez skierniewicką Policję od listopada 2019 do stycznia 2020 roku. I choć nazwa jest nowa, to tematyka wcale nie. Policjanci w prowadzonych przez lata działaniach profilaktycznych, wiele uwagi poświęcają bezpieczeństwu najmłodszych. To oni najbardziej ufni, są też najbardziej narażeni na zło ze strony drugiego człowieka. Zapraszamy do zapoznania się założeniami i również do samodzielnego podjęcia tego tematu w domu. Każde dziecko powinno wiedzieć, że nie należy rozmawiać z obcymi, przyjmować poczęstunków czy prezentów.

 

 

Pierwszy krok – powiedz NIE i w razie potrzeby głośno krzycz.

Drugi krok – szybko odejdź od tej osoby.

Trzeci krok – poproś o pomoc innych dorosłych.

To właśnie te i kilka innych zasad postępowania w przypadku próby nawiązania kontaktu przez obce osoby, przekazuje policyjny „profilaktyk”  podczas spotkania z uczniami szkół podstawówek  w ramach akcji „Nie ufaj obcym”. Akcja skierowana jest do 10-latków, uczniów 4 klas szkół podstawowych.

 Policjantki spotykają się z najmłodszymi  i rozmawiają z nimi o różnych zachowanych osób obcych wobec dzieci. Przypominają, aby nie dać się wciągnąć w rozmowę, przejście w ustronne miejsce, nie przyjmować poczęstunków, prezentów, nie głaskać zwierząt, gdy proponuje to nieznana osoba – po prostu uczą, aby nie ufać obcym.

Zajęcia w szkołach poparte są krótkimi ćwiczeniami – na konkretnych przykładach – dzieci odpowiadają, jak zachowałyby się  w przedstawianych im sytuacjach, nie tylko tych „na żywo” ale i w kontaktach internetowych.  Na zakończenie dzieci czeka miła rozrywka – rozwiązywanie krzyżówki z nagrodami. Uczniowie za dobre odpowiedzi dostają drobne, bezpieczne podarunki  - w tym breloczki z przestrogą by nie ufać obcym, które ufundowane zostały przez Prezydenta Miasta Skierniewice Krzysztofa Jażdżyka.

Za nami dwa spotkania w Szkole Podstawowej nr 4. Już niedługo zagościmy w Szkole Podstawowej nr 2 w Skierniewicach.