Uwaga na SMS-y od rzekomych kurierów - Informacje - Komenda Miejska Policji w Skierniewicach

Informacje

Uwaga na SMS-y od rzekomych kurierów

Uwaga na SMS-y z linkiem o dopłatę do paczki! W ostatnim czasie internetowi oszuści podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do fałszywej strony, na której należy dokonać dopłaty do przesyłki. Tym samym od razu umożliwia się wyłudzenie pieniędzy z konta bankowego.

 

Zwykle przychodzi SMS, z drobną kwotą, którą trzeba wpłacić, bo inaczej paczka nie dotrze do odbiorcy. W wiadomości podany jest też link, który po kliknięciu przekierowuje na stronę prawie identyczną jak ta bankowa. Następnie wpłacający wprowadza wrażliwe dane – login i hasło – które przechwytywane są przez oszustów i traci... dużo większą kwotę, która znika z konta.  Najłatwiejszym celem dla takich oszustów jest ten, kto często zamawia paczki.

Istnieje też inny wariant oszustwa -  oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób hasła i  inne dane trafiają w niepowołane ręce, oszust może dalej także przekierowywać smsy – również te z kodami bankowymi do przelewów.  

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od fałszywych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie tego, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.