Informacje

Wspólnie czuwamy nad bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą

1 lipca 2020 roku skierniewicka Policja i WOPR Skierniewice skontrolowali zbiorniki wodne na skierniewickim terenie pod kątem oznakowania i wykorzystywania ich jako tzw. dzikich kąpielisk. W zdecydowanej większości miejsca te oznakowane są prawidłowo zakazem kąpieli. Trzeba jednak podkreślić, że poza formalnymi kwestiami związanymi z budowaniem bezpieczeństwa, zdecydowanie najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

 

Wspólne działania z WOPR Skierniewice prowadzone są już od wielu lat. W zasadzie rozpoczęcie każdego sezonu poprzedzone jest wspólnymi kontrolami policjantów z KMP w Skierniewicach i ratowników WOPR. Na początku lipca 2020 roku kontrole zostały przeprowadzone w różnych miejscach na rzece Rawka, w okolicach zbiornika wodnego w Ziemiarach, stawów w Strobowie, nad zalewem miejskim, nad zbiornikiem wodnym w Zwierzyńcu. Zdecydowana większość zbiorników oznakowana jest prawidłowo  - to cieszy. Chcielibyśmy z równie dobrym nastawieniem zamykać bezpiecznie sezon wakacji. Do tego, potrzebny jest zdrowy rozsądek plażowiczów.

Dlatego przypominamy o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy;

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody.

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.(KGP)