Informacje

Zatrzymani dwaj mężczyźni - usłyszeli łącznie 22 zarzuty

Skierniewiccy policjanci zakończyli sprawę dotyczącą 22 przestępstw – głównie kradzieży z włamaniem, do których dochodziło na terenie powiatu od grudnia 2019 roku do czerwca 2020 roku.

 

Skierniewiccy policjanci pracowali nad sprawami dotyczącymi różnych przestępstw przeciwko mieniu z terenu miasta i powiatu skierniewickiego, do których dochodziło zarówno w mieście, jak i na terenie powiatu skierniewickiego. Zawiadomienia wpływające do komendy od grudnia 2019 do czerwca 2020 roku dotyczyły między innymi ujawnianych przez właścicieli włamań do piwnic, niezamieszkanych domów, domków letniskowych na ogródkach działkowych, także do przydomowych pomieszczeń gospodarczych, a nawet do samochodu. Sprawcy skradli wiele różnych przedmiotów, w tym między innymi: elektronarzędzia, narzędzia, akumulator, rower, sprzęty sportowe - narty, kije do hokeja, rękawice, odzież, drobne sprzęty elektroniczne, zastawę stołową, butlę gazową, przewody elektryczne, czy sprzęty służące do prac ogrodniczych. np. kosiarka, podkaszarka.

Pracujący nad sprawami funkcjonariusze z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz Wydziału Kryminalnego skierniewickiej komendy, analizując poszczególne postępowania,  dostrzegli pewien „wspólny mianownik” i połączyli je ze sobą. W wyniku pozyskanych informacji i przeprowadzonych przez nich ustaleń, pierwsze zarzuty usłyszeli  pod koniec kwietnia 2020 roku dwaj ustaleni mężczyźni - 25-latek ze Skierniewic oraz 28 latek z terenu powiatu skiernewickiego. Policjanci jednak dalej pracowali nad sprawą, podejrzewając, że nie są to jedyne czyny, jakich się dopuścili.

W sprawie zebrany został obszerny materiał dowodowy, policjanci przesłuchali ponad 30  osób, w tym pokrzywdzonych, świadków i podejrzanych oraz wykonali ponad 80 różnych czynności dowdowych, w tym między innymi przeszukań, oględzin, okazań,  zabezpieczając blisko 200 przedmiotów pochodzących - jak wskazują ustalenia - z 22 przestępstw.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił we wrześniu 2020 roku przedstawić podejrzanym - 25 i 28-latkowi - uzupełniające zarzuty dotyczące głównie kradzieży z włamaniem. Z ostatnim dniami września do prokuratury w Skierniewicach przesłane zostało do zakończenia postępowanie, w którym 25-letni skierniewiczanin usłyszał łącznie 8 zarzutów, w tym 7 zarzutów dotyczących kradzieży z włamaniem i 1 dotyczący przywłaszczenia cudzego dokumentu, a 28-latek usłyszał łącznie 19 zarzutów dotyczących: 18 kradzieży z włamaniem i 1 kradzieży. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że  podczas pięciu włamań mężczyźni działali wspólnie.

Za kradzież grozi kara 5 lat pozbawienia wolności, za kradzież z włamaniem – do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za przywłaszczenie czyjegoś dokumentu tożsamości – do 2 lat pozbawienia wolności.