Informacje

Skierniewice - Policyjne działania „Niechronieni”

14 stycznia 2021 r. od wczesnych godzin porannych policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach prowadzili działania pod kryptonimem „Niechronieni”.

Regularnie policjanci ruchu drogowego na terenie całego kraju przeprowadzają działania pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" mające zapewnić bezpieczeństwo pieszym, rowerzystom i motocyklistom.

Pieszy jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, ale niestety bardzo często staje się ofiarą wskutek kontaktu z pojazdem. Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi przy współwystępowaniu wielu czynników związanych zarówno z zachowaniem użytkowników drogi, otoczeniem jak również warunkami atmosferycznymi.

Na terenie powiatu skierniewickiego w 2020 roku doszło do 66 wypadków drogowych z czego aż do 7 z udziałem pieszych, gdzie 1 osoba poniosła śmierć. Piesi w okresie jesienno-zimowym stanowią najbardziej zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Częste opady deszczu i śniegu wpływają na stan jezdni, powodując, iż droga hamowania pojazdu niebezpiecznie się wydłuża. Samo zachowanie uczestników ruchu ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Również ciemna odzież wierzchnia najczęściej noszona w tym okresie, bez jakichkolwiek elementów odblaskowych przycznia się do gorszej wodoczności pieszego. Nagminnie zdarza się iż pieszy przechodzi przez jezdnię w miejscu niedozwolonym i niebezpiecznym, wielokrotnie na czerwonym świetle. Błąd jaki popełnia pieszy może okazać się tragiczny w skutkach.

Drugą grupą, do której kierowane były działania to rowerzyści. Nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, nieprawidłowy manewr skrętu, nieustąpienie pierwszeństwa pojazdom to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. W tej kategorii zdarzeń w 2020 roku na terenie powiatu skierniewickiego zaistniało 8 wypadków.

Kolejna grupa uczestników ruchu obserwowana przez Policjantów, do której rówież kierowane były działania to kierujący pojazdami. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych z udziałem pieszego.

Podczas czwartkowych działań funkcjonariusze ruchu drogowego skontrolowali 35 uczestników ruchu drogowego, wobec których zastosowali 30 środków karnych, przede wszystkim za przekroczenie prędkości w rejonach przejść dla pieszych, omijanie pojazdów którzy zatrzymali się przed przejściem celem ustapienia pierwszeństwa pieszym jak i jazda rowerzystów po przejściu dla pieszych.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Kierujący samochodami powinni także zwiększyć swoją uwagę zbliżając się m. in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) osób korzystających z jednośladów i traktować ich po partnersku.

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie i z niego korzystać.