Nowa metoda oszustów - Bitcoin - Informacje - Komenda Miejska Policji w Skierniewicach

Informacje

Nowa metoda oszustów - Bitcoin

W skierniewickiej komendzie prowadzonych jest kilka postępowań, w których osoby pokrzywdzone z terenu powiatu skierniewickiego utraciły kilkadziesiąt tysięcy zł., „inwestując” swoje oszczędności w kryptowaluty. Oprócz utraty oszczędności, na rzecz pokrzywdzonych zostały zaciągnięte lub próbowano zaciągnąć różnego rodzaju pożyczki i kredyty.

Schemat postępowania oszustów zazwyczaj jest bardzo podobny. Dzwoni osoba, która ma akcent wschodni, następnie przedstawia się nazwiskiem polsko lub angielsko brzmiącym. Dzwoniący  obiecuje szybki zarobek przy zakupie kryptowaluty zapewniając jednocześnie o niewielkiej inwestycji własnych środków .  Oferuje pomoc przy założeniu konta na giełdzie bitcoinowej prosząc o instalację programu do zdalnego sterowania systemem operacyjnym poprzez Internet. W rzeczywistości, te oprogramowania umożliwiają oszustom dostęp do naszego komputera i możliwość jego przejęcia. Po zainstalowaniu rozmówca jest proszony, aby zalogować się na swoje konto bankowe i w tym momencie zazwyczaj osoby tracą możliwość sterowania swoim urządzeniem. Następnie proszeni są o zainstalowanie powyższego oprogramowania na telefonie komórkowym. Wówczas przestępcy mają dostęp do kodów sms przesyłanych z banku w celu weryfikacji operacji bankowych.  Z rachunku bankowego przelewane są wszystkie pieniądze, za które oszust kupuje kryprowaluty, a w przypadku braku środków za pośrednictwem bankowości elektronicznej składane są wnioski na różnego rodzaju kredyty i pożyczki.

Policja apeluje o rozsądek przy tego typu transakcjach. Nie dajmy się zwieźć obietnicom łatwego zarobku. Nigdy nie udostępniajmy swoich danych osobowych oraz dostępu do kont bankowych.