Informacje

Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy. 62-latek miał ponad 2,7 promila

Dzięki właściwej postawie kierujących pojazdami udało się zablokować i uniemożliwić dalszą jazdę nietrzeźwego kierowcy opla corsy. Mężczyzna jechał do Skierniewic od strony Rawy Mazowieckiej mając 2,7 promila alkoholu w organizmie.

15 marca 2021 roku około godz. 14:00 dyżurny skierniewickiej policji otrzymał telefoniczną informację, że w Skierniewicach na ul. Rawskiej na drodze wojewódzkiej 707 został ujęty nietrzeźwy kierujący. Po niespełna 5 minutach we wskazane miejsce dojechał patrol skierniewickiej drogówki. Policjanci na miejscu zastali zaparkowane 3 samochody. Z relacji uczestników wynikało, że znajdujący się na prawym pasie ruchu opel corsa został celowo zablokowany i zatrzymany poprzez kierujących dwoma innymi pojazdami. Kierujący oplem astra 49-letni mieszkaniec powiatu rawskiego, jak i kierujący toyotą 33-letni mieszkaniec Skierniewic jechali drogą wojewódzką 707 od strony Rawy Mazowieckiej w kierunku Skierniewic. Przed Skierniewicami zauważyli opla, którego kierujący jechał bardzo wolno i nie potrafił utrzymać stałego toru jazdy. Podejrzewając, że kierowca jest nietrzeźwy postanowili go zatrzymać. Wjeżdżając do Skierniewic przed rondem wykorzystali rozwidlenie jezdni i po wyprzedzeniu zmusili kierowcę do hamowania i zatrzymania pojazdu. Wówczas pasażer astry wysiadł i podszedł do kierowcy corsy wyciągając kluczyki ze stacyjki. Zaraz po zatrzymaniu kierowcy zadzwonili na nr alarmowy powiadamiając o tym policję. Funkcjonariusze po przyjeździe na miejsce przebadali 62-letniego kierowcę corsy, który miał 2,7 promila alkoholu w organizmie.

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie jest przywilejem każdego, które zgodnie z art. 243 Kodeksu postępowania karnego jest w pełni legalne. Przestępcę można zatrzymać zarówno na gorącym uczynku, jak i po pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Trzeba jednak pamiętać, że takie prawo przysługuje w jednym z dwóch przypadków, gdy zachodzi obawa ukrycia się sprawcy bądź, gdy nie można ustalić jego tożsamości. Zatrzymanego w ten sposób przestępcę należy niezwłocznie przekazać w ręce organów ścigania.