Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

ODBLASK – tak niewiele, a może uratować życie

Data publikacji 21.11.2016

22 listopada na terenie powiatu skierniewickiego policjanci z ruchu drogowego przeprowadzili kolejne działania edukacyjne „Widoczny pieszy i rowerzysta” Tym razem skierowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Policjanci przez cały dzień uświadamiali tych użytkowników dróg, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku. Rozdawali opaski, kamizelki odblaskowe tym samym zachęcali do ich zakładania.

Każdy pieszy czy rowerzysta powinien pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać by być widoczny. Na słabo oświetlonej drodze każdy element odblaskowy, kamizelka, opaska czy latarka sprawi, że dla kierującego pojazdem  pieszy będzie zauważony nawet z odległości 150 - 200 metrów. Taka odległość daje kierowcom cenny czas na podjęcie właściwej reakcji. Policja przypomina o zmianach w kodeksie ruchu drogowego. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Z kolei rowerzysta ma obowiązek wyposażyć swój jednoślad w odpowiednie oświetlenie. Z przodu – jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu- jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. Za brak właściwego oświetlenia też może grozić mandat.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród lokalnych mediów. W trakcie działań wywiadu dla lokalnego radia udzielali policjanci z ruchu drogowego. Wciągu całodniowych działań rozdanych zostało ponad 100 odblasków.

ODBLASK – tak niewiele, a może uratować życie.