Informacje

Spotkanie z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku

15 marca 2023 roku w sali Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach policjanci spotkali się z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie poświęcone było tematyce różnych zagrożeń z jakimi mogą spotkać się starsze osoby.

Mając na uwadze szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych asp. szt. Małgorzata Białkowska, st.asp. Marcin Kleczko oraz st. sierż. Adam Drążkowicz 15 marca  2023 roku  spotkali się z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Podczas spotkania  policjanci przekazali niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych w różnych sytuacjach życiowych. Uświadamaili uczestników  jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą   „na wnuczka, policjanta, czy gazownika”. Omówili zagrożenia związane z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

Pomimo nieustannych apeli policjantów, nadal zdarzają się przypadki, gdzie pokrzywdzeni zmanipulowani przez oszustów, nierzadko przekazują im dorobek swojego życia. Przestępcy modyfikują  historie i sposoby działania, a wszystko  po to, aby wprowadzić w błąd starsze osoby, wykorzystać ich ufność i chęć niesienia pomocy swoim bliskim. W rozmowach telefonicznych podszywają się pod różne osoby tylko po to, żeby nakłonić je do przekazania pieniędzy.

Funkcjonariusz ruchu drogowego poruszył bardzo ważną kwestię związaną z bezpieczeństwem osób starszych jako uczestników ruchu drogowego, zarówno w sytuacjach kiedy są oni kierowcami oraz niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Uwrażliwił seniorów na noszenie elementów odblaskowych.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się także  jak zachować się w chwili utraty dokumentów czy otrzymania  telefonu z niepewnego, nieznajomego źródła. Podczas rozmowy z seniorami zwrócono również uwagę jak ważny wpływ na ich bezpieczeństwo mają własne odpowiedzialne zachowania i przemyślane podejmowanie decyzji pod wpływem emocji czy chwili. Omówione zostały także kwestie związane z zawieraniem umów poza siedzibą firmy – w domu czy w czasie pokazów.

Przypomniane zostały tematy związane z działaniem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uczestnicy zdobyli wiedzę w jaki sposób można korzystać z tego rozwiązania i w jakich sytuacjach.

Po spotkaniu policjanci odpowiadali na nurtujące seniorów pytania.

Powrót na górę strony