Informacje

Cykl spotkań szkołach dotyczących cyberprzestępstw, hejtu i przemocy rówieśniczej

Czym są cyberprzestępstwa, hejt i przemoc rówieśnicza, a także do czego powinien służyć Internet – na te i inne pytania odpowiedzieli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach, którzy w ubiegłym tygodniu przeprowadzili spotkania z młodzieżą w Zespole Szkół Sportowych Ogólnokształcących. Funkcjonariusze przybliżyli również uczniom zagadnienia czynu karalnego demoralizacji oraz powiedzieli kiedy sytuacją nieletniego zajmuje się sąd rodzinny.

7 kwietnia 2024 roku podczas spotkania policjantów z uczniami w Zespole Szkół Sportowych Ogólnokształcących funkcjonariusze szczegółowo omówili ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich i poruszyli tematykę hejtu i cyberzagrożeń. Policyjny profilaktyk wyjaśnił młodzieży, do czego powinien służyć Internet i jakie są najczęstsze błędy podczas korzystania z sieci. Celem takich spotkań jest edukacja młodzieży w zakresie przestępczości nieletnich i uwrażliwienie na zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Policjanci wyraźnie zwrócili też uwagę na kulturę komunikacji on-line. Jak sami przyznali uczniowie, nie jest ona na wysokim poziomie. Funkcjonariusze wyjaśnili, jak pisane, obraźliwe słowo może wpłynąć na osobę, do której jest kierowane. Tu obok konsekwencji prawnych, mundurowi sięgnęli po przykłady z życia i przypomnieli uczniom o zdarzeniach tragicznych w skutkach.

Starszy sierżant Aneta Placek-Nowak

Powrót na górę strony