Informacje

Symulacja wypadku drogowego na Festiwalu Nauki

24 maja 2024 roku policjanci wzięli udział w symulacji wypadku drogowego podczas Festiwalu Nauki organizowanego przez Akademię Nauk Stosowanych im Stefana Batorego w Skierniewicach. Na miejscu były dwie osoby poszkodowane, jedna z nich w trakcie podejmowania akcji ratowniczej straciła funkcje życiowe, które dzięki zaangażowaniu służb zostały przywrócone.

Skierniewicka policja od lat ściśle współpracuje z Akademią Nauk Stosowanych im. Stefana Batorego. W tym roku po raz kolejny wzięliśmy udział w Festiwalu Nauki, na którym wspólnie z innymi służbami ratowniczymi przeprowadziliśmy symulację wypadku drogowego. Wszystkie działania, które zostały podjęte przez funkcjonariuszy były obserwowane przez studentów, uczniów oraz gości zaproszonych. Głównym założeniem wydarzenia było przybliżenie oglądającym schematu działania oraz współpracy służb na miejscu zdarzenia drogowego a także uświadomienie szczególnie kierowcom, do czego może prowadzić brawura i nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Uczestnicy symulacji zobaczyli, jak wiele służb jest zaangażowanych do ratowania życia ludzkiego w razie wypadku drogowego. Ponadto studenci kierunków takich jak Bezpieczeństwo Wewnętrzne, Ratownictwo Medyczne czy Pielęgniarstwo mogli w praktyce zobaczyć jak wygląda praca wszystkich służb ratunkowych.

W związku z tym, że zdarzenie drogowe zostało zakwalifikowane jako wypadek na miejscu oprócz trzyosobowego patrolu ruchu drogowego pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza oraz o Oficer Prasowy. Zaproszeni goście mogli zobaczyć m.in. jak zabezpiecza się ślady na miejscu zdarzenia, jakie zadania wykonuje policjant z wydziału dochodzeniowo-śledczego oraz jakie obowiązki ma patrol, który jako pierwszy przyjeżdża na miejsce.

Po symulacji był również czas na rozmowy ze studentami oraz na zadawanie przez nich pytań w związku z całością zdarzenia. Dziękujemy Akademii Nauk Stosowanych im. Stefana Batorego w Skierniewicach za zaproszenie oraz możliwość wzięcia udziału w dzisiejszym Festiwalu Nauki, to był świetnie spędzony czas!

starszy sierżant Aneta Placek-Nowak

 • Policjanci z ruchu drogowego na miejscu wypadku drogowego piszący protokół oględzin.
 • Policja i Straż przy pojeździe, w którym zakleszczone są dwie osoby.
 • Policjanci i Strażacy pracujący na miejscu symulowanego wypadku.
 • Policjanci zabezpieczający fragmenty auta, które następnie zostaną poddane oględzinom.
 • Naczelnik ruchu drogowego, który opowiada co i dlaczego w danej chwili robią policjanci.
 • Grupa dochodzeniowo-śledcza na miejscu wypadku.
 • Uczestnicy festiwalu obserwujący wypadek.
 • Straż oraz ratownictwo medyczne udzielający pierwszej pomocy poszkodowanemu.
 • Policjantka wypełniająca protokół oględzin.
 • Policja, Straż oraz Ratownictwo medyczne na miejscu zdarzenia podczas czynności służbowych.
 • Zdjęcie grupowe wszystkich osób zaangażowanych do realizacji symulacji wypadku.
 • Zdjęcie grupowe policjantów przy radiowozie.
Powrót na górę strony