Informacje

Bezpieczne wakacje nad wodą

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jak również akcji „Bezpieczne Wakacje”, funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach podczas codziennych patroli prowadzą cykliczne kontrole kąpielisk. Mundurowi sprawdzają zarówno strzeżone kąpieliska jak i tzw. dzikie plaże. Funkcjonariusze apelują o rozważny wypoczynek nad wodą.

Dbając o bezpieczny wypoczynek mieszkańców Skierniewic nad wodą, policjanci zwracają szczególną uwagę na osoby kąpiące się, a także te korzystające ze sprzętu wodnego. Wszystko w ramach akcji ,,Bezpieczne wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, które skierowane są przede wszystkim do dzieci oraz młodzieży i mają na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z korzystania z tzw. „dzikich kąpielisk” oraz popularyzację i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku, w tym na wodach i terenach przywodnych. Poza cyklicznymi kontrolami w ubiegłym tygodniu skierniewiccy funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką spotkali się jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego z uczniami Szkoły Podstawowej w Mokrej Lewej. W trakcie prelekcji dzieci i młodzież jeszcze raz przypomniała sobie o wszystkich ważnych zasadach, o których należy pamiętać w czasie wolnym.

Pamiętajmy!

-    Będąc nad jeziorem, czy innym akwenem zadbajmy o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swoich bliskich. Kiedy mamy pod opieką dzieci, starajmy się je kontrolować, w taki sposób, aby nie stracić ich z oczu. Podczas pływania zakładajmy naszym najmłodszym pociechom kamizelki ratunkowe lub inne elementy, które pozwolą im utrzymać się na wodzie.
-    Nie korzystajmy z dzikich plaż. Stosujmy się do poleceń ratowników oraz do samego regulaminu kąpieliska.
-    Podczas pobytu nad wodą nie należy spożywać alkoholu. Jest on główną przyczyną utonięć i tych najtragiczniejszych wypadków.
-    Korzystajmy z pięknej pogody w sposób bezpieczny, gdyż każde nieodpowiedzialne zachowanie może się skończyć dla nas kalectwem lub nawet śmiercią.
-    Nie wchodźmy szybko do wody, gdy jesteśmy mocno rozgrzani. Grozi to szokiem termicznym lub omdleniem.
-    W sytuacji, w której złapie nas skurcz, nie panikujmy, lecz wezwijmy pomoc. Ratownik na pewno udzieli nam szybkiej interwencji.
-    Jeżeli w trakcie kąpieli natrafimy na gwałtowną burzę, nie szukajmy schronienia pod drzewami.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą, w głównej mierze uzależniony jest od naszych odpowiedzialnych decyzji.

  • Policjantka wraz ze strażakami na łódce podczas patrolu zalewu.
  • Policjanci podczas spotkania z młodzieżą.
  • Policjanci rozdający młodzieży karty informacyjne dotyczące bezpiecznych wakacji.
Powrót na górę strony