Informacje

Z profilaktyką na obozach i półkoloniach

Zbliża się koniec wakacji. Skierniewiccy policjanci jednak cały czas pracują, realizując działania w ramach „Bezpiecznych wakacji”. Przez ostatnie 2 miesiące policjanci nie tylko systematycznie kontrolują miejsca letniego odpoczynku, czy gromadzenia się młodzieży, ale cały czas – równie aktywnie co w trakcie trwania roku szkolnego – prowadzą działania profilaktyczne. Jednym z nich jest wizytacja obozów i półkolonii organizowanych na skierniewickim terenie przez policjantki zajmujące się profilaktyką oraz przez dzielnicowych.

 

Na terenie miasta i powiatu skierniewickiego organizowane są obozy harcerskie i półkolonie. W tym roku policjantki zajmujące się działaniami profilaktycznymi odwiedziły 7 obozów harcerskich organizowanych na terenie gminy Głuchów. Jednocześnie z profilaktyką letniego odpoczynku do najmłodszych wyruszyli dzielnicowi. Odwiedzili między innymi półkolonie w Osadzie Maków, Stajni Nowelina w Złotej, świetlicy profilaktyczno-środowiskowej Stowarzyszenia Polski Komitet Pomocy Społecznej, a także dzieci na półkoloniach organizowanych przez Urząd Miasta Skierniewice w Szkole Podstawowej nr 5.  Warto dodać, że nad bezpieczeństwem wypoczywających dzieci czuwają też inne służby, takie jak skierniewicka straż pożarna – która również bierze udział w spotkaniach i wizytacjach obozowisk.  od początku lipca funkcjonują obozy harcerskie, kolonie.

Podczas zorganizowanych spotkań policjanci nie tylko chcą zwrócić uwagę młodych ludzi na różnego rodzaju znane zagrożenia, ale również żebrać informacje o tych nowych. Dotychczas nie stwierdzono zagrożeń, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo uczestników letniego wypoczynku.

 

A jeśli mowa o profilaktyce, to...czy wiesz jak zachować się na przykład podczas burzy?

Bądź mądry przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji. 

Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.

W domu:

1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.

2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.

3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.

5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).

6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).

7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.

Chwilowa bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.

W terenie:

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.

2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).

3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.

4. Wyjdźmy natychmiast z wody.

5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Gdy jedziemy pojazdem:

1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.

2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.

3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

(profilaktyka zachowania podczas burzy - źródło KGP)

 

Powrót na górę strony