Informacje

Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze!

Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach lasów, nieużytków rolnych oraz pól, gdzie prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się zwierzyny jest bardzo duże. Zmniejszenie prędkości może pozwolić uniknąć zderzenia z sarną, dzikiem lub łosiem, a na pewno ograniczy jego skutki.

20 września 2024 roku policjanci ruchu drogowego wyjaśniali skutki zdarzenia drogowego, do którego doszło nad ranem na drodze wiodącej do Bolimowa. Kierująca fordem zderzyła się z przebiegającym przez drogę łosiem. Na szczęście podróżująca pojazdem nie ucierpieli podczas tej kolizji, jednak policjanci musieli zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu z uwagi na uszkodzenia powstałe na skutek zdarzenia. Zwierzę odniosło takie obrażenia, że trzeba było je uśpić.

To nie pierwsze takie zdarzenie odnotowane przez policję w powiecie skierniewickim. Do większości z nich doszło wczesnym i późnym wieczorem. Kierujący na drogach mogą spotkać nie tylko sarny i dziki, ale również łosie, z którymi zdarzenia mogą być najbardziej niebezpieczne.

Kierowca w miejscach, gdzie drogi prowadzą przez lasy, szlaki wędrowne zwierząt, musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, szczególnie wieczorem i nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego. Na szczególną uwagę zasługuje drogowy znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b), który ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach.

Podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa:

• Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.

• Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.

• Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.

• Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.

• Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.

sierżant sztabowy Aneta Placek

  • Auto po zderzeniu z dzikim zwierzęciem.
Powrót na górę strony