Informacje

POLICYJNE DZIAŁANIA „TRZEŹWY PORANEK”

Skierniewiccy policjanci w tym tygodniu po raz kolejny przeprowadzili działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Policjanci dążyli do uniemożliwienia dalszej jazdy tym, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu, czy środków odurzających. Podczas trzydniowych działań policjanci przebadali trzeźwość prawie 500 kierujących eliminując z dróg trzech będących pod działaniem alkoholu.

We wtorek, czwartek i piątek (8,10 i 11 października 2024 r.) skierniewiccy policjanci prowadzili działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze od wczesnych godzin porannych badali stan trzeźwości na głównych ulicach wjazdowych do Skierniewic. Podczas porannych trzydniowych działań policjanci zatrzymali 3 kierujących będących w stanie nietrzeźwości. Od początku września br. policjanci zatrzymali już łącznie 9 kierujących będących po spożyciu alkoholu, a od początku 2024 r. 175 przeprowadzając niemal 12 000 badań.

Z uwagi na duże zagrożenie zdarzeniami drogowymi spowodowanymi przez nietrzeźwych kierujących podobne działania będą kontynuowane w kolejnych tygodniach i to nie tylko na ulicach Skierniewic, ale również na terenie gmin powiatu skierniewickiego

Policjanci przypominają:

Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na nasze umiejętności prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. To przekłada się na trudność w utrzymaniu stabilnego toru jazdy, a często również na brawurę. Jazda pod wpływem alkoholu to brak odpowiedzialności, a każdy nietrzeźwy kierowca na drodze to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Mimo, że policjanci stale apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów, nie brakuje kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie”.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,

  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),

  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,

  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,

  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Powrót na górę strony