Informacje

Hejt i mowa nienawiści, spotkanie z uczniami

W ubiegłym tygodniu policjanci spotkali się z uczniami klasy V w Szkole Podstawowej nr 4 w Skierniewicach. Przeprowadzona prelekcja pt. „Kultura w sieci” to część programu sfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

3 grudnia 2024 roku spotkanie skoncentrowane było na takich tematach jak odpowiedzialność prawna nieletnich, hejt i mowa nienawiści. Asp. Katarzyna Kurkowska w rozmowie z uczniami najpierw pytała młodzież o znajomość podejmowanych przez nią zjawisk i jak sama przyznała nastolatkowie chętnie dzielili się posiadaną wiedzą oraz podejmowali dyskusje. Ważnym elementem w prelekcji było podsumowanie przez policjantkę każdego zagadnienia wraz z przedstawieniem konsekwencji, jakie mogą być z nimi związane. Funkcjonariuszka szczególną uwagę zwróciła na to, że mowy nienawiści i hejtu nie da się niczym usprawiedliwić. Są to zjawiska powszechne, które mogą być tragiczne w skutkach. Mogą prowadzić do społecznej izolacji, depresji, a nawet myśli samobójczych.

Asp. Kurkowska kilkukrotnie podkreślała, że zanim napiszemy, udostępnimy lub polubimy jakiś komentarz w internecie, pomyślmy, czy niesie on za sobą istotny komunikat, czy nie zrani jego adresata, czy nie jest formą szyderstwa, dokuczenia i przede wszystkim, czy chcielibyśmy takie słowa usłyszeć pod swoim adresem. Policjantka również przekazała informację, jak powinniśmy się zachować, jeśli jesteśmy świadkiem takiego zachowania i gdzie szukać pomocy, jeśli to takie doświadczenie dotknie nas samych.

tel. 800 12 12 12

Telefon zaufania i bezpłatny czat internetowy dla uczniów przeżywających trudności. Dzieci i młodzież mogą skorzystać także z czatu internetowego. Nie wymaga on logowania oraz instalowania żadnej aplikacji.

Ten telefon i czat są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu!

tel. 116111

 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, możliwość skontaktowania się na czacie a także rozmowy telefonicznej.

 Rodzicu Twoje zachowanie oraz reakcja jest bardzo ważna!

  • daj dziecku dobry przykład. Zwróć uwagę, w jaki sposób komentujesz otaczającą nas rzeczywistość i innych ludzi. Zastanów się, czy Twój język nie jest językiem nienawiści i uprzedzeń i nie eskaluje niechęci i nienawiści do drugiego człowieka;
  • reaguj, gdy Twoje dziecko dotknie hejt. Porozmawiaj o sytuacji w szkole z wychowawcą lub pedagogiem szkolnym. Nie czekaj na eskalację problemu;
  • nie bądź obojętny. Reaguj na mowę nienawiści i hejt w wykonaniu Twojego dziecka. Dziś może być ono ich autorem, jutro stać się jego ofiarą.

młodszy aspirant Aneta Placek

  • Policjantka podczas prelekcji z uczniami w klasie.
  • Plakat "Kultura w sieci".
Powrót na górę strony