Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!
Policjanci przypominają o procedurze zastrzegania utraconych dokumentów. W sytuacji, kiedy utracimy dowód osobisty albo paszport prawidłowa reakcja może pomóc nam od uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji. Co robić, kiedy zorientujemy się, że zagubiliśmy lub zostały skradzione nam dokumenty?
System Związku Banków Polskich chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. To ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Co robić w takiej sytuacji?
1) Zastrzec dokumenty w banku. -Zastrzegać powinni wszyscy nie tylko klienci banków. Jest to najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Po zgłoszeniu tego incydentu w dowolnym banku już w kilka minut te dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych i tysięcy innych firm. Warto pamiętać, że utraconu dokument można zastrzeć w swojej placówce banku również telefonicznie.
2) Zgłosić sprawę na policji w przypadku, jeśli doszło do kradzieży Twoich dokumentów. Pamiętaj, że jest to przestępstwo!
3) Udać się do Urzędu Gminy w celu wyrobienia nowego dokumentu.
Nie ma znaczenia, czy dokument skradziono czy zgubiono. Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem:
- wyłudzenie kredytów i pożyczek;
- wynajem mieszkań i pokoi hotelowych ( unikanie opłat, kradzieże wyposażenia);
- kradzieże wypożyczonych samochodów i innych rzeczy;
- zakładanie fikcyjnych firm do wyłudzenia kredytów i zwrotu podatków.
Najważniejszymi dokumentami są:
- dowód osobisty,
- paszport,
- prawo jazdy,
- karta pobytu,
- książeczka wojskowa i marynarska,
- dowód rejestracyjny
- karta płatnicza
Aby szybko i efektywnie zastrzec skradzione lub zagubione dokumenty wystarczy zadzwonić pod numer (+48) 828 828 828.
Więcej informacji na stronie: www.dokumentyzastrzezone.pl
młodszy aspirant Aneta Placek