100-lecie kobiet w Policji
Rok 2025 to szczególny czas dla polskiej Policji, ponieważ obchodzimy 100-lecie obecności kobiet w policyjnych szeregach. To ważna rocznica, która przypomina o wkładzie funkcjonariuszek w budowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na przestrzeni całego stulecia. W związku z tym przedstawiamy skierniewickie policjantki, które służbę pełnią z dużym zaangażowaniem. Dziś poznajcie Przewodnika Psa Służbowego mł. asp. Edytę Mądrzycką.
Historia kobiet w Policji rozpoczęła się w 1925 roku, kiedy po raz pierwszy kobiety zostały przyjęte do służby w Policji Państwowej. W tamtych czasach wymagania rekrutacyjne były bardzo surowe – dotyczyły m.in. wieku, stanu cywilnego i sytuacji rodzinnej. Pomimo tych ograniczeń pierwsze policjantki skutecznie realizowały zadania związane z walką z handlem ludźmi, przestępstwami seksualnymi, przemocą domową oraz profilaktyką społeczną.
Dzięki swojej empatii i zaangażowaniu, kobiety szybko stały się nieodzownym wsparciem w pracy m.in. z dziećmi i młodzieżą. Obecnie funkcjonariuszki z powodzeniem łączą tradycyjne zadania policyjne z działalnością edukacyjną i profilaktyczną, budując zaufanie społeczne.
W związku z tegoroczny 100-leciem kobiet w policji cyklicznie będziemy przedstawiać funkcjonariuszki służące w tutejszej komendzie, wyróżniając nie tylko ich osiągnięcia w służbie, zapytamy je również, jak realizują swoje zainteresowania w wolnym czasie.
Jako pierwszą policjantkę z Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach przedstawiamy Przewodnika Psa Służbowego. Mł. asp. Edyta Mądrzycka służbę pełni od 11 lat. Funkcjonariuszka od samego początku związana jest z Wydziałem Prewencji. Od 3 lat policjantka jest Przewodnikiem Psa Służbowego i w znaczący sposób angażuje się w promocję zawodu, promuje zdrowy styl życia, jak również działa na rzecz zwierząt. Codzienną służbę patrolową pełni wraz z czworonożną funkcjonariuszką o imieniu Pasja, która jest psem patrolowo-tropiącym i do jej zadań należy m.in. służba patrolowa, przeszukanie terenu i pomieszczeń, pościg za osobą, zabezpieczania imprez masowych, poszukiwanie osób zaginionych, obrona przewodnika. Podczas interwencji, w których np. sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia lub zaginęła osoba i prowadzone są poszukiwania, funkcjonariuszki są ważnym elementem podejmowanych przez policjantów czynności.
Mł. asp. Edyta Mądrzycka od początku swojej służby jest bardzo aktywna i kreatywna. W ostatnim czasie swojej działalności m.in. zorganizowała oraz nadzorowała wydarzenie „Karma zamiast fajerwerków” w roku 2023. Następnie w marcu 2024 roku policjantka była współorganizatorem ogólnopolskiego szkolenia psów służbowych, które odbyło się w Skierniewicach pod patronem skierniewickiej komendy. W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze zrzeszeni w Polskim Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. Byli to przewodnicy z całego kraju pełniący służbę m.in. ze Straży Granicznej, Straży Więziennej, Straży Miejskiej. Warto wspomnieć o tym, że wydarzenie będzie powtórzone również w tym roku w kwietniu z udziałem lokalnych władz, mediów oraz zaangażowaniem lokalnych firm. Ponadto mł. asp. Edyta Mądrzycka w czasie wolnym od służby wraz z psem służbowym bierze aktywny udział w wydarzeniach sportowych, podczas których funkcjonariuszki biegają promując zawód policjanta i wspierając akcje charytatywne. W minionym roku wzięły udział m.in. w takich wydarzeniach jak: Dogmagedon, Nóż Komandosa – Bieg Mundurowy, Niebieski Bieg Niepodległości. Jej pasja do zwierząt nie tylko widoczna jest w służbie, -prywatnie w ubiegłym roku poproszona o pomoc zgodziła się aby utworzyć dom tymczasowy dla psa, który potrzebował natychmiast opieki. Owczarek belgijski, który trafił pod jej opiekę w bardzo szybkim okresie czasu został przez nią zaadoptowany, a następnie policjantka zaczęła we własnym zakresie szkolić psa w zakresie nosework -aktualnie są w trakcie przygotowań do wzięcia udziału w zawodach. Funkcjonariuszka jest świetnym przykładem na to, że swoje hobby można połączyć ze służbą co zdecydowanie intensyfikuje radość z wykonywanych działań.
Asp. Edyta Mądrzycka zapytana o to co najbardziej cieszy ją w służbie odpowiedziała: „Najbardziej satysfakcjonujące są dla mnie spotkania z młodzieżą w ramach profilaktyki, kiedy wiedzę ich zainteresowanie i miłe reakcje związane z pełnioną przeze mnie funkcją. Bardzo cenie również to, że dzięki temu, że jestem przewodnikiem psa mogę tworzyć pewną społeczność z innymi przewodnikami psów służbowych co daje mi możliwość ciągłego rozwoju i poszerzania wiedzy. Ponadto moja służba jest bardzo dynamiczna i nieprzewidywalna, dzięki czemu nie mogę narzekać na rutynę.”
Gratulujemy policjantce zaangażowania oraz kreatywności, a także cieszymy się bardzo, że swoim optymizmem i uśmiechem dzieli się z nami każdego dnia a służbie!
młodszy aspirant Aneta Placek