Informacje

Hejt? STOP!

Hejt jest zjawiskiem społecznym mogącym wynikać z chęci dominacji lub wręcz nienawiści do osoby czy grupy osób. Co zrobić aby przed nim się ochronić? Co grozi osobom, które są sprawcami hejtu? Odpowiadamy na te pytania jak również zwracamy uwagę na skutki, konsekwencje oraz przyczyny takich zachowań. 

Hejt zwany jest też mową nienawiści. Wyrasta z przekonania, że każdy ma prawo do krytykowania innych. Należy zauważyć, że konstruktywna krytyka nie jest hejtem, który w swojej istotcie ma poniżać inną osobę. O ile jednak krytyka powinna być konstruktywna, co nie znaczy, że miła i przyjemna, o tyle hejt nastawiony jest jedynie na poniżenie. Jest to zzjawisko społeczne o ewidentnie negatywnym wydźwięku mogące przybierać różne formy. To nie tylko słowa, ale także memy, zmodyfikowane nagrania czy zdjęcia, to także używanie prześmiewczych określeń czy piktogramów. Obecnie najbardziej popularnym sposobem rozpowszechniania hejtu jest sieć internetowa z uwagi na nieograniczony wręcz zasięg, jak i pozorna anonimowość hejterów. Przypominamy jednak, że w sieci NIKT NIE JEST ANONIMOWY!

Ofiarami hejtu mogą paść indywidualne osoby, grupy osób, a nawet instytucje. Przed hejtem można i należy się bronić.
Jak reagować i radzić sobie z hejtem?
Nie odpowiadaj na hejterski komentarz pod wpływem chwili..
Nie odpowiadaj agresją na agresję.
Nie przesyłaj hejterskich komentarzy dalej.
Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.

Jak walczyć z hejtem?
Zgłoś sprawę na policję.
Gdy jesteśmy świadkami wpisów bądź komentarzy, które mogą wypełniać znamiona hejtu, warto zrobić tzw. „screena” i załączyć go do zawiadomienia, które należy złożyć w wybranej jednostce policji lub prokuratury.
Zgłoś sprawę do sądu.
Jeżeli mowa nienawiści jest skierowana przeciwko tobie, możesz walczyć o zadośćuczynienie – czyli określoną w pozwie kwotę mającą na celu wyrównanie szkody niemajątkowej, w tym wypadku wynikającej z naruszenia naszych dóbr osobistych.
Zgłoś sprawę administratorowi strony internetowej.
Zgodnie z art. art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną odpowiedzialność pośrednika (na przykład właściciela stron internetowych publikujących teksty i umożliwiających ich komentowanie), rozpoczyna się, gdy użytkownik poinformuje go o bezprawnym charakterze opublikowanych danych. Administrator platformy musi wówczas zareagować.
Zgłoś sprawę odpowiednim organizacjom.
Jeśli padłeś ofiarą bądź byłeś świadkiem poniżania, wyzywania czy mowy nienawiści– nie bój się reagować i zgłaszać takich przypadków. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od języka. Przydatne strony internetowe: www.zglosnienawisc.otwarta.org, www.mowanienawisci.info, www.hejtstop.pl.

Skutki hejtu
Hejt ma wiele negatywnych konsekwencji, które mogą wpływać na różne aspekty życia jednostek oraz społeczności. Oto najważniejsze skutki hejtu:
-Niska samoocena: Ofiary hejtu mogą zacząć wątpić w siebie, co prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości.
-Depresja i lęk: Hejt często prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, w tym depresji, lęku i zaburzeń stresu pourazowego (PTSD).
-Izolacja społeczna: Ofiary, odczuwając wstyd lub strach przed dalszymi atakami, 
mogą zacząć unikać interakcji społecznych, co prowadzi do izolacji.
-Powstawanie podziałów: Hejt może przyczyniać się do zwiększania napięć między różnymi grupami społecznymi, prowadząc do konfliktów, wykluczenia i dyskryminacji.
-Skutki w środowisku szkolnym: obniżenie wyników w nauce: Uczniowie, którzy doświadczają hejtu, mogą mieć trudności ze skupieniem się na nauce, co prowadzi do pogorszenia wyników akademickich. Wzrost absencji: Uczniowie, obawiając się przemocy słownej lub fizycznej, mogą unikać szkoły, co w dłuższej perspektywie wpływa na ich edukację i rozwój.
-Skutki w miejscu pracy: -obniżona morale zespołu: Hejt w miejscu pracy może prowadzić do złego 
samopoczucia pracowników, co skutkuje obniżeniem morale zespołu i efektywności pracy. Może również się to łączyć z wysoką rotacją pracowników: Firmy z toksycznym środowiskiem pracy mogą 
borykać się z problemem dokładania dużej rotacji pracowników, co generuje dodatkowe koszty i wpływa na stabilność zespołu.


Konsekwencje prawne hejtu:
Istnieje kilka artykułów, które opisują zachowania mieszczące się w definicji hejtu i są przestępstwem. Oto one:

Groźba karalna – art. 190 Kodeks Karny

Stalking – art. 190a Kodeks Karny

Zniesławienie – art. 212 Kodeks Karny

Znieważanie osoby – art. 216 Kodeks Karny

Znieważenie lub naruszenie nietykalności z powodu przynależności narodowej, etnicznej czy wyznaniowej i innych – art. 257 Kodeks Karny

Ponadto w Kodeksie Wykroczeń pojawia się art. 107 KW - złośliwe niepokojenie.

Pamiętaj! Przemoc w internecie może być przestępstwem! Jeżeli widzisz w sieci, coś co Cię niepokoi – nie wahaj się. Reaguj, zgłaszaj!

młodszy aspirant Aneta Placek
 

Powrót na górę strony