Informacje

Zostawiasz śmieci w lesie? Grozi Ci wysoki mandat!

Zaśmiecanie lasów to wykroczenie. Pomimo funkcjonujących uregulowań prawnych przewidujących określone sankcje nie brakuje osób, które nadal wyrzucają śmieci do lasu. Przypominamy o karach, jakie mogą grozić za nielegalne zaśmiecanie. Dbanie o porządek w miejscach publicznych jest obowiązkiem każdego z nas.


Wiosenna aura sprzyja coraz częstszemu odwiedzaniu lasów przez mieszkańców. Wiele osób decyduje się na wycieczki piesze i  rowerowe aby odpocząć i poobcować z naturą. Niestety rzeczywistość jest taka, że niemal w każdym lesie możemy natknąć się na śmieci. Nie zapominajmy, że mamy obowiązek dbać o czystość lasów.
Śmieci w lesie to poważne skutki dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim zwiększają one ryzyko wystąpienia pożarów ze względu na wyrzucane odpady łatwopalne. Miejsca składowania śmieci w lesie są również wylęgarnią toksyn, chorobotwórczych bakterii i szkodliwych składników, które mogą doprowadzić do skażenia gleby, co z kolei przekłada się na zatrucia zwierząt. Zwierzęta żywią się resztkami jedzenia pozostawionymi w lesie, co sprzyja rozwojowi chorób i doprowadza nawet do ich śmierci.
Wywożenie śmieci do lasu, bądź zaśmiecanie terenów zielonych jest szkodliwe zarówno dla roślin, zwierząt, jak i ludzi, ponieważ przez to może dojść do skażenia wody, gleby i powietrza. Są to czyny zabronione i podlegające karze.
Zanieczyszczenie lasu jest uznawane za wykroczenie. W Kodeksie wykroczeń znajduje się zapis mówiący:

Zanieczyszczanie gleby i wody albo zaśmiecanie lasu
§ 1.
Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las,
podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.
§ 2.
Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§ 3.
Usiłowanie wykroczenia określonego w § 1 lub 2 oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne.
§ 4.
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Za zaśmiecanie lasu może być nałożona grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 500 zł, a 1000 zł za zbieg dwóch wykroczeń np.: (nielegalny wjazd i parkowanie na terenach leśnych plus zaśmiecenie lasu). Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu to może być wymierzona kara grzywny do 5000 zł

Osoby, które są świadkami wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach, powinny poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę Policji. Należy zapamiętać jak najwięcej informacji identyfikujących sprawce np. tablicę rejestracyjną samochodu. Pomocne może okazać się również precyzyjne podanie godziny i miejsca zdarzenia.

Informacje o nielegalnych wysypiskach można zgłaszać za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Właściwe postępowanie z odpadami, zgodne z obowiązującymi przepisami ma na celu nie tylko dbałość o środowisko, ale również troskę o zdrowe warunki życia dla wszystkich mieszkańców.
młodszy aspirant Aneta Placek 
 

Powrót na górę strony