Informacje

Cyberbullying? STOP!

Cyberbullying to forma elektronicznej agresji, uznawana za współczesne oblicze przemocy. Warto wiedzieć, że obraźliwe komentarze w internecie, ośmieszanie, poniżanie czy straszenie jest prawnie zabronione i może być traktowane jako przestępstwo. Jeżeli widzisz w sieci coś co Cię niepokoi – nie wahaj się. Reaguj i zgłaszaj! 

Cały czas wzrasta ilość osób, która swój wolny czas przeznacza na spędzanie go w iternecie, przed komputerem czy też ekranem telefonu. Niestety w związku z tym pojawiają się nowe zagrożenia oraz formy przemocy. Wielu osobom wydaje się, że podczas surfowania w internecie są anonimowi w związku z czym pozwalają sobie na większą swobodę wyrażania swoich poglądów, niejednokrotnie używając do tego poniżających wpisów, słów wulgarnych czy też obraźliwych komentarzy. STOP! Przede wszystkim przypominamy, że nikt w sieci nie jest anonimowy. Apelujemy też aby zgłaszać przejawy agresji internetowej i nie pozostawać obojętnym. Dla sprawcy może być to forma żartu lub złośliwości, która według niego nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, natomiast  większość ofiar bullyingu w konsekwencji takiej agresji odczuwa lęk i często okazuje oznaki bezradności, np. strach i płaczliwość w stresowych sytuacjach społecznych, w których napotykają na przeszkody. Ofiary mogą także uzyskiwać niższe niż przeciętna wyniki w nauce i mieć nieadekwatnie krytyczny obraz własnej osoby. Co w takim razie robić? 
Reaguj i zgłaszaj! Gdzie?

  • Nielegalne treści w internecie: https://dyzurnet.pl
  • Incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci zgłoś do CSIRT NASK:
  • na stronie: https://incydent.cert.pl
  • e-mailem: cert@cert.pl
  • SMS-em: 799 448 084 (należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj linku czy fragmentów) 
  • Nie kasuj żadnych niepokojących Cię treści. Zapisuj je. Zachowaj kopię materiału, który widzisz na ekranie i udaj się z nim do najbliższej jednostki Policji. Złóż oficjalne zawiadomienie. 


Najistotniejsza w obszarze przeciwdziałania internetowym prześladowaniom jest prewencja oraz świadome korzystanie z sieci. Warto stosować podstawowe zasady cyberhigieny, które pomogą nam w bezpieczny sposób korzystać z możliwości jakie daje internet. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami Dla każdego – cyberhigiena

Przypominamy również, że w trudnościach związanych z przemocą zawsze radą i wsparciem służą Policjanci z Rewiru Dzielnicowych. Kontakt do swojego dzielnicowego możesz znaleźć tu: Twój Dzielnicowy. Ponadto istnieją różne zespoły i linie pomocowe zajmujące się sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci, także w sieci. Z takiej pomocy mogą także skorzystać dzieci – dla nich również prowadzone są specjalne strony internetowe i infolinie.
800 100 100 – TELEFON DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI
Linia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00–15.00. Więcej informacji na stronie https://800100100.pl/

116 111 – TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Więcej informacji na stronie https://116111.pl/

800 12 12 12 – DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA
Bezpłatna działająca całodobowo telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Telefon działa codziennie – 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Więcej informacji na stronie https://brpd.gov.pl/telefon-zaufania

młodszy aspirant Aneta Placek
 

Powrót na górę strony