"Kręci mnie bezpieczeństwo" - bezpiecznie na słońcu.
Głównym celem akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo", którą zainaugurował w czerwcu minister Mariusz Błaszczak, jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. W najbliższych miesiącach funkcjonariusze służb podległych MSWiA będą spotykali się z młodzieżą i przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas m.in. jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą czy górskich wycieczek.
Bezpiecznie na słońcu
Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu
-
Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu
-
Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne
-
Unikaj wysiłku w pełnym słońcu
-
Chroń się w cieniu w godzinach południowych
-
Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne
Opalanie
-
-
Wybór miejsca do leżakowania musi być bezpieczny, zgodny z wymogami otoczenia
-
Nie rozkładaj pledów na wydmach
-
Opalaj się w ruchu
-
Jeśli opalasz się po raz pierwszy, skróć czas przebywania w stroju plażowym do minimum, potem włóż koszulkę (może zapobiec oparzeniom)
-
Skorzystaj z przykrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych
-
Oparzenia słoneczne
W razie znacznego bólu lub wystąpienia pęcherzy, trzeba zwrócić się do lekarza Stosowanie kremów przeciwzapalnych z zawartością kortykosteroidów przyspieszy gojenie się skóry. Z naturalnych sposobów łagodzenia oparzeń słonecznych można polecić okłady z kefiru lub jogurtu. Nie wolno wychodzić na słońce, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.
Udar słoneczny
Pierwszym jego objawem jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłość a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce. Kładziemy go w pozycji półleżącej, kładziemy zimny kompres lub owijamy ciało zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Podajemy (tylko osobie przytomnej) napoje, najlepiej wodę, sok owocowy lub pomidorowy. Osoba ta powinna być zbadana przez lekarza.
Zwiększona czujność połączona z wyobraźnią i spostrzegawczością niejednokrotnie oszczędzi niepotrzebnych kłopotów ale przede wszystkim uratuje zdrowie i życie.
PAMIĘTAJ !!! WAŻNE TELEFONY!!!!
-
112- telefon alarmowy służb ratowniczych
-
997-telefon alarmowy Policji
-
998- telefon alarmowy Straży Pożarnej
-
999- telefon alarmowy Pogotowia ratunkowego