Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trwa dugi majowy weekend 2016

W wiosenny i zbliżający letni czas apelujemy o rozsądek do miłośników rozrywek i spędzania wolnego czasu na zewnątrz. Powrót do domu zawsze powinien być bezpieczny. Jeśli piłeś - nie jedź. Trwa długi majowy weekend. Przed większością z nas jeszcze dwa dni odpoczynku. Zadbajmy o to, aby bezpiecznie dotrzeć do domu. Dotychczas, doszło do 2 wypadków drogowych oraz 7 kolizji.

 

Do pierwszego doszło w Huminie w piątek 29 kwietnia 2016 roku około godz. 21:00. Wstępne ustalenia wskazują, że 21-letni mieszkaniec powiatu żyrardowskiego kierując oplem astra na skrzyżowaniu podjął manewr wyprzedzania i doszło do zderzenia  z oplem corsą, którym kierował 21-letni mieszkaniec powiatu skierniewickiego. W wyniku poniesionych obrażeń kierujący oplem corsą trafił do szpitala.

Drugi wypadek miał miejsce następnego dnia w Makowie. Około godz. 18:55 37-letni mieszkaniec powiatu skierniewickiego,  przewrócił się podczas jazdy motocyklem honda . W wyniku poniesionych obrażeń, mężczyzna również trafił do szpitala. 

Policjanci zatrzymali też prawo jazdy 52 -letniemu kierującemu z Radomia który, jadąc ul. Rawską w Skierniewicach  przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym  o 53 km/h. Policjanci skierują do organu wydającego prawo jazdy wniosek o czasowe cofnięcie uprawnień do kierowania.

Niestety nadal kierowcy postanawiają wsiąść za kierownice na tzw. podwójnym gazie. Od piątku do dzisiejszego poranka  ( poniedziałek) policjanci zatrzymali  10 nietrzeźwych kierujących ( pięciu rowerzystów, pięciu kierujących samochodami). Część z nich - 5 kierujących wpadło w ręce Policji  podczas prowadzonych w nocy z soboty na niedzielę działań Wydziału Ruchu Drogowego "Dyskoteka". Najwięcej alkoholu w organizmie - ponad  1 promil-  miał 24-letni kierujący z powiatu żyrardowskiego kierujący renaultem. Policjanci w prowadzonym postępowaniu wyjaśniają również sprawę nieposiadania przez mężczyznę uprawnień do kierowania.

Przypominamy -
w zależności od środka lokomocji i poziomu alkoholu w organizmie
jest przestępstwem lub wykroczeniem.
Niezależnie jednak od tego, czy dana osoba wypije mało, czy dużo,
gdy wsiada za kierownicę,
zawsze bierze odpowiedzialność za ludzkie życie
- swoje lub innej osoby- potencjalnej ofiary.

W znowelizowanych prawie rok temu przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.

Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.

  • napis policja w tylnej szybie pojazdu
Powrót na górę strony