Za nami debata o narkotykach i dopalaczach
24 maja 2019 roku na auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się debata z gronem pedagogicznym, wykładowcami, studentami i uczniami szkół średnich ze Skierniewic na temat dopalaczy i narkotyków. Realizowana była w ramach programu profilaktycznego prowadzonego w Komendzie Miejskiej Policji w Skierniewicach o tej samej nazwie - "Zapytaj o dopalacze". We wspólną profilaktykę włączyły się skierniewickie instytucje: Sąd Rejonowy w Skierniewicach, Prokuratura Rejonowa w Skierniewicach, Wojewód
Na debacie gościli uczniowie ze szkół średnich w Skierniewicach wraz z opiekunami oraz grupy studentów z PWSZ w Skierniewicach. W trakcie debaty pytaliśmy uczniów: czy wiedzą czym są dopalacze? z czego się składają? czy można je zażywać? czy można je produkować? co grozi za posiadanie, wytwarzanie, handel i udostępnianie substancji odurzających? czy w tej sytuacji dopalacze różnią się od narkotyków? czy w tej sytuacji odpowiedzialność osób nieletnich jest inna niż dorosłych?gdzie szukać pomocy w uzależnieniu swoim lub bliskich? w jaki sposób działa szkoła i poradnia w tej sytuacji? Najpierw na pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy. Następnie merytorycznej odpowiedzi udzielali im zaproszeni prelegenci:
- Prezes Sądu Rejonowego w Skierniewicach - Barbara Urbanowicz;
- Zastępca Prokuratora Rejonowego w Skierniewicach - Marzena Jabłońska;
- Aldona Maciejak z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skierniewicach;
- Adrianna Tułacz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skierniewicach;
-Zbigniew Caban z Poradni Leczenia Uzależnień przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach.
Dodatkowo, dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Skierniewicach, w przerwie studenci i uczniowie testowali narkogoogle oraz alkogoogle, dowiadując się jak reagują zmysły na działanie substancji odurzających. Mogli też zapoznać się z ofertą rekrutacyjną PWSZ i skierniewickiej policji.
Warto przypomnieć, że debata zorganizowana została w ramach programu profilaktycznego "Zapytaj o dopalacze" prowadzonego w Komendzie Miejskiej Policji w Skierniewicach. To już nie pierwszy raz udało nam się zebrać w jednym miejscu najważniejszych adresatów działań profilaktycznych i tak szczególne grono merytorycznych i doświadczonych prelegentów. Wiemy też - że nie ostatni, bo mówienia o profilaktyce nigdy nie jest za wiele. W przypadku dopalaczy bowiem wystarczy jeden krok, aby stała się tragedia lub jedna decyzja, aby tej tragedii zapobiec.