Informacje

Wizyta na pierwszych obozach harcerskich w tym sezonie letnim

Wielkimi krokami zbliża się się okres letniego wypoczynku. Skierniewiccy policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną, mając na względzie bezpieczeństwo 1 czerwca 2021 roku, wspólnie z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej kpt. Bartłomiejem Wójcikiem, udali się z wizytacją na teren obozów harcerskich zorganizowanych dla instruktorów Skautów Europy. Obozy odbywają się na terenie powiatu skierniewickiego w Lesie Głuchowskim.

Podczas prowadzonych rozmów z kadrą obozów oraz uczestnikami, policjanci zwracali uwagę na różnego rodzaju zagrożenia z którymi mogą się spotkać w trackie trwania wypoczynku. Przekazali informacje jak reagować w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy. Ponadto przybliżyli specyfikę działania Krajowej Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Dzielnicowy Bliżej Nas,  rozdali ulotki promujące te formy kontaktu z Policją.

 

A jeśli mowa o profilaktyce, to...czy wiesz jak zachować się na przykład podczas burzy?

Bądź mądry przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji. 

Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.

W domu:

1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.

2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.

3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.

5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).

6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).

7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.

Chwilowa bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.

W terenie:

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.

2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).

3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.

4. Wyjdźmy natychmiast z wody.

5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Gdy jedziemy pojazdem:

1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.

2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.

3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

(profilaktyka zachowania podczas burzy - źródło KGP)

  • Policjantka  w lesie, obok dwie harcerki, na tle samochodu straży pożarnej
  • Policjantka  w lesie stoi pod namiotem