Ostrzeżenie przed oszustami internetowymi - Informacje - Komenda Miejska Policji w Skierniewicach

Informacje

Ostrzeżenie przed oszustami internetowymi

Policjanci ze Skierniewic otrzymują zgłoszenia o oszustwach przy użyciu komunikatora platformy OLX oraz przy użyciu programu Anydesk. Funkcjonariusze apelują, aby bezwzględnie chronić swoje dane do logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej.

Oszuści działający w internecie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli, proszac o pożyczkę  różnych kwot, wypłacanych przy użyciu kodu Blik. Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze. Apelujemy o rozwagę i zachowanie ostrożności. Sprawcy podszywają się również pod pracowników banku, dzwonią do potencjalnych ofiar infromując, że na ich koncie doszło do niautoryzowanych transakcji. Następnie proszą o zainstalowanie dodatkowych oprogarmowań takich jak na przykład Anydesk, dziękim którym uzyskują dostęp do naszego urządzenia. Przestępcy wysyłają również wiadomości tekstowe z linkami dotyczącymi rzekomo nieuregulowanej płatności za media lub  dopłat do przesyłki pocztowej.

 Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta lub danych karty. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić policję

Skierniewicka policja prowadzi kilkadziesiąc  postępowań dotyczących różnego rodzaju wyłudzeń internetowych w których pokrzywdzeni utracili od kilkuset złotych  do nawet kilknastu tysięcy złotych. Pomysłowość przestępców jest praktycznie nieograniczona, więc warto zachować czujność przy potwierdzaniu wszelkich płatności.