Informacje

Zachowujmy ostrożność i rozsądek na drogach!

Okres wakacji to czas wytężonej pracy dla funkcjonariuszy ruchu drogowego. Przeprowadzone intensywne działania skierniewickiej drogówki w pierwszej połowie wakacji, przynoszą niepokojące statystyki.

Policjanci ruchu drogowego, każdego dnia dbają o nasze bezpieczeństwo na drogach. Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Policjanci oprócz rutynowych czynności prowadzą również akcje ukierunkowane na „piratów” drogowych”. Takich akcji na terenie naszego powiatu w pierwszej połowie wakacji było cztery. Łącznie policjanci ujawnili 554 przypadki przekroczenia dozwolonej prędkości  a pięciu kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie powyżej 50 km/h.  

 W pierwszej połowie wakacji na drogach powiatu skierniewickiego doszło do 72 kolizji drogowych i 9 wypadków, w których zginęły dwie osoby.  Widoczny jest wzrost  poważnych zdarzeń drogowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dlatego apelujemy o rozsądek i ostrożność na drogach!

 

Policjanci drogówki  sześć razy przeprowadzili akcję „Trzeźwy Poranek” w trakcie których przede wszystkim skupiają się na stanie trzeźwości  kierujących samochodami.  Celem prowadzonych akcji jest uświadamianie kierującym zagrożeń wynikających z kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. Powinniśmy pamiętać, że każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne i może rodzic poważne konsekwencje.  Funkcjonariusze ruchu drogowego tylko w okresie pierwszej połowy wakacji, na terenie naszego powiatu poddali badaniu na zawartość alkoholu prawie dwa tysiące kierujących. Ujawniono 9 kierowców pojazdów mechanicznych i 13 rowerzystów w stanie nietrzeźwości, oraz jednego kierowcę, który kierował samochodem mając poniżej pół promila alkoholu w organizmie. Trzech kierowców w stanie nietrzeźwości spowodowało kolizje drogowe.  

Pomimo licznych apeli,  intensywnych działań policji i surowych konsekwencji, liczba zdarzeń drogowych oraz osób łamiących prawo na drogach jest wciąż za dużo. Warto więc przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa:  

-przestrzegajmy przepisów drogowych i stosujmy się do znaków drogowych 

- wsiadajmy za kierownicę tylko trzeźwym. Nietrzeźwi stanowią śmiertelne zagrożenie na drodze

-przestrzegajmy ograniczeń prędkości, nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Prędkość dozwolona nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną, a brawura może doprowadzić do tragedii

-kiedy wybieramy się w daleką podróż zaplanujmy odpoczynek. Zmęczenie i senność zmniejsza koncentrację i obniża czujność. Zatem na drodze nie będziemy w stanie odpowiednio i szybko zareagować. Warto zatem zatrzymać się, wysiąść z auta i przewietrzyć się by bezpiecznie dojechać na miejsce

-w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewoźmy w fotelikach

-przed  podróżą sprawdźmy stan techniczny pojazdu, wyposażenie samochodu

 

kom. Magdalena Studniarek

  • Policjanci przy drodze, w tle radiowóz
Powrót na górę strony