Informacje

Rozważnie planuj wyprawę na grzybobranie

Szczęśliwie odnaleziony został 80-letni mężczyzna z terenu rawskiego, który wyszedł na grzyby i zaginął. Poszukiwania prowadziła rawska jednostka Policji. Mężczyzna dzięki zaangażowaniu wielu osób został odnaleziony przez skierniewickich policjantów na terenie Woli Pękoszewskiej. W poszukiwania zaangażowali się również bliscy mężczyzny, sąsiedzi, ochotnicza straż pożarna, leśnicy oraz myśliwi. Blisko 100 osób poszukiwało seniora. Policjanci apelują o rozwagę w planowaniu wypraw na grzybobranie!

26 września 2022 roku po godzinie 16.00 dyżurny rawskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 80-latka. Mężczyzna w godzinach porannych wyszedł z domu na grzyby do pobliskiego lasu w Babsku i do popołudnia nie wrócił. Od żony seniora policjanci dowiedzieli się, że nie zabrał  ze sobą telefonu, żeby… go nie zgubić. Mężczyzna jest schorowany, dlatego też działania w związku z zagrożeniem dla życia i zdrowia był prowadzone  na szeroką skalę. Do pomocy przyszli sąsiedzi, rodzina, ochotnicza straż pożarna, leśnicy oraz myśliwi. Teren do poszukiwań był bardzo rozległy, a zapadający zmrok dodatkowo utrudniał poszukiwania. Podczas działań zostały wykorzystane psy tropiące oraz śmigłowiec z kamerą termowizyjną. W trakcie lotu policjanci otrzymali informację z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o starszym mężczyźnie, który w okolicach Woli Pękoszewskiej błąka się po drodze. Operator WCPR, rozmawiając wcześniej z rawskim dyżurnym usłyszał o prowadzonych poszukiwaniach. Kiedy otrzymał zgłoszenie o seniorze dziwnie zachowującym się na drodze, skojarzył fakty i poinformował rawskiego dyżurnego. 80-latek został odnaleziony na terenie powiatu skierniewickiego przez patrol policji z komendy miejskiej w Skierniewicach. Oddalił się od domu ponad 20 kilometrów. Cały i zdrowy został przekazany pod opiekę żony.

 

Apelujemy do wszystkich osób, które planują wyprawę na grzybobranie  o przestrzeganie podstawowych zasad:

  • planując wyprawę, powiadamiajmy bliskich o tym dokąd się wybieramy;
  • bardzo ważne jest posiadanie naładowanego telefonu, a nawet tzw. powerbanka, który posłuży nam w razie konieczności wykonywania dłuższych połączeń, gdy się zagubimy;
  • weżmy latarkę, niezbędne leki oraz prowiant;
  • ubierajmy się stosownie do warunków panujących w lesie, a także pamiętajmy o odblaskowych elementach odzieży.

asp. Justyna Florczak-Mikina,  źródło: mł. asp. Agata Krawczyk KPP Rawa Mazowiecka

 

  • napis pomagamy i chronimy na elemencie motocykla policyjnego
Powrót na górę strony