Informacje

NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ W BITCOINA!

Policjanci apelują, żeby nie „inwestować” swoich oszczędności w kryptowaluty za pomocą logowania się według wskazówek nieznajomych osób, które dzwonią z okazjonalną ofertą. Oprócz utraty oszczędności, po takim zalogowaniu może się okazać, że na nasze konto zostały zaciągnięte różnego rodzaju pożyczki.

Schemat postępowania oszustów zazwyczaj jest taki sam. Dzwoni osoba, która proponuje szybki zarobek wysokich kwot pieniędzy, przy niewielkiej inwestycji. Warunkiem rozpoczęcia inwestycji jest wpłacenie podanej kwoty na przesłany rachunek bankowy, lub odzyskanie rzekomo zablokowanych krypto walut.

Taki schemat działania został wykorzystany, aby oszukać 36-letniego skierniewiczanina na kwotę pod 200 tysięcy złotych. Mężczyzna chciał szybko się dorobić a stracił oszczędności i zaciągnął wysokie zobowiązania pożyczkowe. Policjanci przypominają, aby zachować ostrożność i zdrowy rozsądek po otrzymaniu okazjonalnej „inwestycji”, która może skutkować poważnymi problemami finansowymi.

Aby uchronić się przed tego typu oszustwem:

  • nie należy instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej;
  • nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej za pomocą instalacji programów typu: TeamViewer, AnyDesk, PayBis, Quick Support;
  • nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych;
  • nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego;
  • należy sprawdzić czy firma inwestycyjna znajduje się na liście ostrzeżeń KNF
  • należy zapoznawać się z ostrzeżeniami podawanymi przez KNF oraz NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty

Nie lekceważmy policyjnych rad i apeli!

/nadkomisarz Magdalena Studniarek/

Powrót na górę strony