Przypomnij sobie podstawowe zasady internetowych zakupów
Policjanci przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania, która jest ważna nie tylko w ruchu drogowym, ale też podczas poruszania się po stronach internetowych. Szczególne zagrożenie związane jest robieniem zakupów w sieci, kiedy wykonywane są płatności przez logowanie do konta bankowego. W ostatnim czasie mieszkanka powiatu skierniewickiego straciła pieniądze z konta bankowego, chcąc zamówić kuriera, aby sprzedać przedmiot.
Dotychczasowe ustalenia wskazują, ze kobieta klikneła w link otrzymany od kupującego w celu rezerwacji kuriera i została przekierowana na stronę logowania do banku. Niestety, jak się później okazało - strona ta była fałszywa, co prawdopodobnie umożliwiło przestępcy przechwycenie konta i wykonanie wypłaty pieniędzy.
Mając na uwadze powyższe, policjanci przypominają o stosowaniu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:
- nie korzystaj z przypadkowych linków wyszukiwarki, gdy chcesz zalogować się na stronę banku – bezpieczniej jest wpisywać za każdym pełną nazwę strony banku w pasku wyszukiwania, a po wejściu na stronę sprawdź, czy adres strony jest poprawny – np. czy zmianie nie uległy niektóre litery, czy inne znaki w nazwie;
- nie zapisuj haseł do konta bankowego w przeglądarce internetowej;
- nie korzystaj wielokrotnie z tego samego hasła przy logowaniu się do różnych serwisów i poczty internetowej;
- nie klikaj w podejrzane linki, które przekierowują na inne strony internetowe;
- pamiętaj – bank podczas logowania na konto, nigdy nie poprosi cię o twoje szczegółowe dane takie jak imię, nazwisko, czy numer PESEL;
- gdy potrzebujesz skontaktować się z bankiem i posiadasz aplikację mobilną, korzystaj z możliwości kontaktu z konsultantem za pomocą tej aplikacji – w tym przypadku pracownik banku będzie wiedział, kto się z nim kontaktuje i nie będzie wymagał dodatkowych danych i informacji do autoryzacji.
Ponadto pamiętaj – najważniejszy jest trzeźwy umysł, nie spiesz się, przemyśl zakupy, a każdy krok w płatności za nie wykonuj spokojnie i przemyślanie.
aspirant Justyna Florczak-Mikina