Informacje

3 osoby oszukane jednego dnia, apelujemy o rozwagę

Jednego dnia 3 mieszkańców z powiatu skierniewickiego padło ofiarami oszustw internetowych. Łączna kwota na jaką zostali oszukani pokrzywdzeni to 55 tysięcy złotych. Nie klikajcie w podejrzane linki, chrońcie swoje dane osobowe oraz bankowe. Ofiarami są nie tylko osoby w starszym wieku.

14 listopada 2023 roku na terenie powiatu skierniewickiego doszło do trzech internetowych oszustw. Dwa zdarzenia związane były z popularnymi portalami sprzedażowymi. Pokrzywdzeni (33 lata i 38 lat) otworzyli link, który otrzymali od potencjalnych nabywców wystawionych przez siebie przedmiotów. Następnie podali kod BLIK oraz swoje dane. Po wykonaniu powyższych czynności z kont tych osób zniknęły duże dumy pieniędzy. Ofiary oszustwa przekonane były, że wchodząc w podany link potwierdzają transakcję sprzedaży swojego przedmiotu, nie podejrzewali, że zezwoliły właśnie na przelew swoich środków na konto oszusta. 
Trzecia z oszukanych osób (50 lat) została wprowadzona w błąd co do możliwości inwestycji i szybkich zysków. Pokrzywdzony po internetowym kontakcie z osobą podającą się za menadżera pewnej firmy wpłacił swoje oszczędności na podane przez oszusta konto. Środki, które miały być zwrócone wraz z zyskami z inwestycji, nie zostały odesłane pokrzywdzonemu, inwestycja okazała się fałszywa. 
Oszuści łącznie wzbogacili się o prawie 55 tysięcy złotych. 
Pokrzywdzeni zostali ofiarami przestępstwa metodą oszustwa phishing. Jest to metoda, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku. Szybkie inwestycje? Jeśli jakaś oferta wydaje się wyjątkowo korzystna, może nie być prawdziwa. Dlatego nie odpowiadaj i nie reaguj na inwestycje pozornie pozbawione ryzyka, przynoszące szybki i wysoki zysk.
JAK SIĘ BRONIĆ?
Najlepszą linią obrony w przypadku oszustw internetowych są zawsze ostrożność oraz uwaga. Za każdym razem należy weryfikować nazwę strony internetowej, na której podaje się wrażliwe dane, czy nazwę domeny, z której otrzymano ważną wiadomość mailową. Każdy błąd, nawet drobna literówka, mogą świadczyć o oszustwie. Bardzo istotne jest również używanie unikalnych i odpowiednio skomplikowanych haseł w każdym z serwisów, w którym mamy konto.
APELUJEMY! Zachowaj ostrożności w sieci! Nigdy nie wchodź w podejrzane linki, nie podawaj danych oraz nie instaluj aplikacji niewiadomego pochodzenia.


Starszy sierżant Aneta Placek-Nowak

  • Kajdanki położone na Kodeksie Karnym.
Powrót na górę strony