Informacje

Mandat za nieostrożne trzymanie zwierzęcia

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni podczas opieki nad zwierzęciem może doprowadzić do poważnej tragedii. Za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia grozi kara ograniczenia wolności, grzywny albo kara nagany.

Zgodnie z art.  77 Kodeksu Wykroczeń, niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia:

§1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 – przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny (Sąd może wymierzyć grzywnę do 5.000zł) albo karze nagany.

Musimy również pamiętać o zagrożeniach w ruchu drogowym spowodowanymi wbiegającymi na jezdnię zwierzętami. Nie mają one praktycznie żadnych szans na przeżycie w starciu z pędzącym pojazdem. Każdego roku na drogach giną zwierzęta: domowe, hodowlane, jak i dzikie. Przypominamy! Będąc kierowcą, mamy obowiązek udzielenia pomocy zwierzętom, które potrąciliśmy. Natomiast, jeśli jesteśmy właścicielami psa, który wpadł pod koła pojazdu, musimy być przygotowani na poniesienie konsekwencji. Za niezachowanie środków ostrożności przy opiece nad zwierzęciem odpowiada jego właściciel.

Wypadki drogowe z udziałem zwierząt mogą się zdarzyć praktycznie wszędzie – zarówno na drogach miejskich, jak i wiejskich. Ich powodem może być zarówno nieuwaga i nadmierna prędkość kierujących jak i brak ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia przez właściciela. W związku z coraz krótszymi jesiennymi dniami apelujemy zarówno do właścicieli czworonogów, jak i kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności.

Pamiętaj, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią wynikają z błędów popełnianych przez ludzi. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak ostrożności i rozwagi przy jego trzymaniu może doprowadzić do poważnej tragedii!

Powrót na górę strony