Informacje

Oszustwo BLIK - jak nie dać się oszukać

Oszuści cały czas aktywnie działają, a nasz pośpiech i brak ostrożności tylko ułatwia im przestępczy proceder. Mieszkańcy Skierniewic kilkukrotnie w tym miesiącu padli ofiarami oszustwa metodą na tzw. Blika i łącznie stracili kilka tysięcy złotych. Wszyscy byli przekonani, że pomagają znajomym, a w rzeczywistości oddali swoje pieniądze oszustowi. Policjanci apelują o większą rozwagę przy tego typu transakcjach, upewnij się telefonicznie, zanim przekażesz kod BLIK.

Przestępcy wymyślają co raz to nowe metody oszustw. Jedna z form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty. Następnie oszust prosi swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłaca pieniądze z bankomatu. Ma być to najszybszy i najprostszy sposób na przekazanie środków. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożycza pieniądze znajomemu.

Mieszkańcy Skierniewic, którzy w tym miesiącu zgłosili się do komendy byli przekonani, że podając kod BLIK pomagają osobie z rodziny albo znajomemu. Nic nie wzbudziło w nich podejrzeń i niestety nie wykonali połączenia telefonicznego aby upewnieć się czy prośba kierowana jest na pewno od tej osoby. W konsekwencji osoby te padły ofiarami przestępstwa.

Apelujemy!

Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiście ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy! Prośby wyłudzenia pieniędzy oszustów są różne – m.in. na leki, że została zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.

starszy sierżant Aneta Placek-Nowak

Powrót na górę strony