Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierującego
Wzorową postawą wykazał się mieszkaniec powiatu skierniewickiego, który natychmiast zareagował na widok kierowcy volvo, którego styl jazdy wskazywał, że może być nietrzeźwy. Zgłaszający wyjął kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając mu dalszą jazdę i wezwał patrol policji. Kierujący volvo miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.
8 września 2024 roku około godz.19:00 mieszkaniec powiatu skierniewickiego jechał od strony Skierniewic w kierunku Makowa, a przed nim jechał pojazd marki Volvo. Styl jazdy kierowcy volvo wskazywał, że może być nietrzeźwy. Kierujący zwalniał, przyspieszał i jechał „wężykiem”. W pewnym momencie kierujący volvo uderzył w krawężnik z taką siłą, że uszkodził oponę, a mimo to przez jakiś czas jeszcze kontynuował jazdę. Po tym jak zjechał na pobocze, zgłaszający postanowił uniemożliwić mu dalszą jazdę o czym jednocześnie zawiadomił Policję. Mężczyzna otworzył drzwi od strony kierowcy i poczuł woń alkoholu od kierowcy, nie zastanawiając się wyjął ze stacyjki kluczyki. Po podjęciu interwencji przez skierniewickich funkcjonariuszy okazało się, że kierowcą jest 31-latek, który miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Nietrzeźwemu mieszkańcowi gminy Maków policjanci zatrzymali prawo jazdy, teraz za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem.
PRZYPOMINAMY KONSEKWENCJE KIEROWANIA POJAZDEM PO ALKOHOLU
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.
Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:
- grzywna w wysokości do 30 000 zł lub areszt do 30 dni,
- zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat,
- 10 punktów karnych.
Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
- grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
- zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) nawet do 15 lat,
- świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł.
- jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, może trafić do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Jazda po alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne. Na drodze nie jesteśmy sami. Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego musimy być odpowiedzialni. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie osoba, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego.
sierżant sztabowy Aneta Placek